Stavební povolení může vyžadovat instalace vertikálních a šikmých plošin, nájezdových ramp a schodišťových sedaček.
Budete je potřebovat, pokud zařízení trvale instalujete na pozemku, který patří někomu jinému, a na každém pozemku, pod/nad kterým vedou nějaké inženýrské sítě (elektrický kabel nebo nadzemní vedení, vodovodní řad, plynové potrubí, kanalizační řad, internetový kabel a další).
- Příklad — montujete schodišťovou plošinu na schodiště před panelovým domem. Schodiště bude majetkem SVJ nebo družstva. Pozemek pod schodištěm bude v majetku obce. Místem pravděpodobně vedou inženýrské sítě. Pak minimálně dotaz na stavební úřad o nutnosti povolení vřele doporučujeme. Vyhnete se v lepším případě administrativním sporům, v horším případě poškození kabelu či potrubí při budování betonových patek. Nespoléhejte na předepsanou hloubku vedení. Praxe se od teorie často liší a případná kolize vždy půjde za vámi.
Dále se stavební povolení požaduje, pokud zasahujete do nosných konstrukcí domu.
- Příklady — pro vertikální plošinu je nutný prostup stropem nebo zbudování vlastní nosné stěny, jejíž hmotnost může ovlivnit statiku domu. Potřebujete ubourat kus schodiště. A tak dále.
Je třeba zdůraznit, že požadavky na stavebníky se v Česku liší místo od místa. Svůj záměr proto vždy konzultujte s místně příslušným stavebním úřadem.
Pokud budete potřebovat jakoukoliv asistenci nebo radu, neváhejte se obrátit na naše technické oddělení. Jsme tu pro vás!